Magazín o prírode a zdraví


Ako vybrať požiarne dvere do bytu?

Elektrické spotrebiče nám uľahčujú život, teda sa nimi úplne pochopiteľne často obklopujeme. V každej domácnosti nájdeme chladničky, televízie, kulmy, žehličky, vysávače a iné elektrické zariadenia. Občas sú však títo "pomocníci" veľmi nebezpeční, pretože ak je zariadenie poškodené, je veľká pravdepodobnosť vzniku skratu a pri nepozornosti i požiaru! V tomto článku si povieme, ako vybrať vhodné požiarne dvere do svojej domácnosti a tým chrániť svoj život a majetok.

Chráňte seba i svoj majetok

Požiarne dvere sú uspôsobené na to, aby pomáhali v prípade požiaru, a to najmä ochranou zdravia a majetku. Pri vzniku požiaru totiž zamedzujú voľnému šíreniu ohňa. Protipožiarne dvere tiež chráni napríklad únikové východy. Tieto typy bezpečnostných uzáveru sa používajú ako v domácnostiach, tak aj v priemyselných objektoch. Prečo? Jednoducho preto, že tento druh dverí je zakotvený v legislatíve a stal sa podmienkou pri kolaudácii. Ak budeme citovať normu, tak každé vstupné dvere do bytov sa musí protipožiarneho typu.

Výber vhodných požiarnych dverí

Neviete si rady pri výbere protipožiarnych dverí pre váš byt či dom? Nezúfajte, poradíme vám. Požiarne dvere sa skladajú z konštrukcie a povrchovej úpravy. Najčastejšie je konštrukcia vyrobený z ocele tak, aby dokázala vzdorovať požiaru. Použité povrchové materiály sa rozdeľujú na dva typy, označené ako D1 a D3. Typ D1 povrch, ktorý nepodporuje horenie, a naopak povrch s označením D3 je horľavý. Ďalším dôležitým parametrom je protipožiarna odolnosť, najčastejšie označené ako E. Jednotkou sú minúty a číslo počet minút, po ktorej dvere chránia pred požiarom. Po vypršaní tejto doby dôjde k pomalej deštrukcii konštrukcie. Najčastejšie sa hodnoty požiarnej odolnosti pohybujú od 40 do 60 minút.

Certifikácia a legislatíva

Než zaplatíte svoje nové požiarne dvere, overte si, že disponujú platným certifikátom a označením "požiarny uzáver". Ak tieto dva aspekty dvere majú, znamená to, že boli podrobené testovaniu, počas ktorého sa kontrolovali použité materiály, ich horľavosť aj samotné výrobné postupy.


Súčasťou protipožiarnej ochrany môžu byť aj riešenia od firmy Invista, napr. odolné systémy Acrovyn či Acrodoors.

Chcete tu publikovať článok, alebo získať spätný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4