Magazín o prírode a zdraví


Rybářské navijáky – nepodceňujte jejich výběr

Rybářské navijáky vybírejte pečlivě a kromě druhu brzdy myslete i na patřičnou kvalitu, provedení či velikost. Mezi kvalitní a léty prověřené výrobce patří Fox, Mivardi nebo Shimano. Správná volba vám usnadní a zpříjemní rybaření. S kvalitním prutem a kvalitním navijákem se pořádné úlovky chytají jedna báseň.

Rybářské navijáky – rozdělení 

Přední brzda

Pokud se chystáte na lov kaprů, větších ryb, dravců, lov na feeder či plavanou, právě rybářské navijáky s přední brzdou jsou značka ideál. Nezradí vás ani při rybaření na moři. Ovládají se velmi snadno i v momentě, kdy se potřebujete jednou rukou chopit prutu. Řadí se mezi odolnější typy, které jsou zároveň i nejpoužívanější mezi rybáři.

Zadní brzda

Kdysi zadní brzda patřila mezi oblíbené, dnes už to není tak moc pravda. Avšak výhodu rybářských navijáků se zadní brzdou je snadná ovladatelnost i výměna cívky. Na druhou stanu má i jednu větší nevýhodu. Malé podložky oproti jiným navijákům nevytváří takovou třecí sílu. Z tohoto důvodu se více hodí pro lov menších ryb. Podložky se časem musí vyměnit.

Volnoběžná brzda

Rybářské navijáky s volnoběžnou brzdou (jinak řečeno navijáky baitrunner) oceníte zejména při nenadálém útoku během lovu na položenou. Jde o dvě brzdy – volnoběžnou a klasickou, které na sobě nejsou závislé. V případě volnoběžné si ryba může volně v klidu plavat. V momentě, kdy zapojíte klasickou brzdu, už tomu však tak není.

Bojová brzda

Rybářské navijáky s bojovou brzdou se řadí mezi specifickou kategorii. Jsou sestrojeny pro boj s rybou, která se lehce nevzdá a je třeba zabojovat. Slouží k odstranění rychlých výpadů ryb. Brzdový systém zde doplňuje oproti volnoběžné brzdě páčka, díky níž se dá rychle a jednoduše zvýšit či snížit odpor podle potřeby při rybolovu.

Multiplikátor

Jestli se chystáte k rybolovu na moři, lovu sumců, jednoduše k lovu s těžšími návnadami, sáhněte právě po multiplikátoru. Vyrábí se v několik velikostech podle druhu lovené ryby s ohledem například na slanou vodu v moři, s větší kapacitou na šňůru potřebnou pro lov sumců apod.

Jak se starat o rybářské navijáky? Pár rad na závěr

Pořiďte si k navijákům i obal nebo nějaké pouzdro, které vám prodlouží životnost a ochrání rybářské navijáky proti nejrůznějším nárazům. Pravidelně se o navijáky starejte, odstraňujte nečistoty a promazávejte je. Řádná péče udrží rybářské navijáky ve skvělém stavu mnohem déle.

Chcete tu publikovať článok, alebo získať spätný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4